Máte nový web na platformě WordPress, co dál?

Doba čtení: 3 min

Pokud máte nový web na WordPress, gratulujeme – tento systém pohání téměř každý 4. web na světě a nabízí neuvěřitelné možnosti, které sami postupně objevíte. Tento článek si klade za cíl pomoci lidem, kteří např. přecházejí z jiného systému pro správu obsahu webu a zatím s WordPress tápou. Jak tedy začít?

První přihlášení

Váš webmaster Vám pravděpobně po vytvoření webu poslal přístupy – tedy uživatelské jméno a heslo, případně odkaz na jeho vytvoření. Pokud tak neudělal, požádejte jej – předtím je ale vhodné se podívat do své emailové schránky, pokusit se podle klíčového slova ,,Wordpress“ najít první emaily v historii, kde naleznete přístupové jméno a možnost vytvořit si heslo (váš webmaster ho totiž obvykle neví). Další variantou je napsat jméno svého nového webu do prohlážeče, následované /wp-admin. 

Tedy, pokud víte heslo do administrace japonské společnosti Sony, adresa jejich administrace bude

https://www.sonymusic.com/wp-admin

adresu si po prvním načtení uložte do záložek, protože ji budete potřebovat pokaždé.

Uživatelské jméno zadejte do prvního pole, pokud jej nevíte, můžete tam zadat i svoji emailovou adresu. Heslo by si měl pamatovat buď přímo váš prohlížeč (a tedy se objeví přímo), nebo si jej pamatujete vy. Nepamatujete? I na to má WordPress řešení – úplně na konci stránky, pod přihlašovacím formulářem, najdete odkaz ,,Zapomněli jste heslo?“ – ten vyplňte, a WordPress Vám pošle emailem odkaz, přes který si heslo obnovíte. Funkčnost je stejná, jako v případě emailových služeb, které také existuje možnost si heslo obnovit několika zpsůsoby.

Na heslo opravdu pozor

hacker, cyber crime, banner

V případě generování hesla doporučujeme speciální obezřetnost. Každý 4. web na světě je krásné číslo, které velmi zaujalo také výrobce specializovaných nástrojů na hackování webových stránek. Ty jednoduše procházejí všechny weby na světě, dívají se na ty, které běží na WordPressu, a zkoušejí různé varianty hesel, dokud se k vám nedostanou. Nevsázejte na to, že s vaším malým webem nejste zajímají – jste velmi zajímaví, ať už pro umístění odkazů na levnou viagru, na odesílání SPAMu a spoustu dalších neřestí, kterými internet trpí. Z našich zkušeností by vaše heslo mělo obsahovat klasické prvky (číslo, speciální znak, malá a velká písmena) a rozhodně by nemělo obsahovat cokoliv z tohoto :

  • název firmy nebo domény v jakémkoliv formátu – ani v kombinaci s číslem.
  • číslo jako součást zabezpečení rozhodně není rok, ve kterém web vzniknul, ani rok současný
  • heslo nesmí obsahovat slovníková slova – tedy slova v jakémkoliv slovníku, zejména anglickém, ale nově i českém – jméno vaší manželky, nebo pejska tedy rozhodně nepřipadá v úvahu. Bohužel ani zdrobněliny

Vhodné heslo je vymyslet úplně nesmyslné slovo (když už), zkombinovat jej se speciálními znaky a číslem – což je zřejmě poslední možnost, jak mít heslo bez napsání na papírku u monitoru, které si můžete i zapamatovat. Velmi vhodné je nechat WordPress heslo vygenerovat, a používat tu změť znaků, kterou doporučil – bohužel takové heslo vám zamezí se připojit do administrace z jiného PC, než svého, a heslo si musíte na novém PC nechat znovu zaslat, a obnovit.

Otázka hacknutí webu je pouze ekonomika – 123456, password, heslo, admin jsou ukázky hesel, které hackerům zaberou pouhých několik vteřin, než váš web dostanou kompletně pod správu (hesla zároveň jsou nejčastěji používaná uživateli emailových služeb). Přímá souvislost hesla s vaší doménou, nebo firmou je otázkou do 1 minuty v případě automatizace, případně několik dní, pokud to např. bývalý zaměstnanec nebo konkurent občas zkusí. Web, který bude trvat hacknout několik měsíců, musí být pro útočníka dostatečně zajímavý. Když se mu to nepovede za chvilku, dá pokoj – víme to z výpisu přístupů na weby současných klientů.

Kde změnit heslo

Po přihlášení do administrace uvidíte levé, černé menu, kde najděte záložku ,,Uživatelé“, pod ním podmenu ,,Profil“ – klikněte na něj. Ve spodní části naleznete možnost zadat nové heslo. stejně tak možnost si například změnit grafické prostředí a další volby.

Jak přidám další stránku?

Další stránku, například nové ceníky apod, přidáte jednoduše tak, že kliknete na odkaz ,,Stránky“ v levém menu, a poté odkaz ,,Vytvořit stránku“ – jednoduše pak přidáte titulek + obsah stránky a kliknete na ,,Publikovat“ – stránka se může spustit na web okamžitě, nastavit můžete ale i zpoždění, tedy např. v pátek napíšete stránku, na webu se může objevit až v pondělí. Ve výchozím stavu můžete stránku zabezpečit i tak, že ji uvidí lidé až po zadání jednorázového hesla, nebo může být soukromá (pouze pro přihlášené do administrace)

Jak přidám nějakou novinku?

Novinky, aktuality, blog – vše má shodný znak v tom, že se jedná o chronologicky řazené informace, které v čase přibývají. U WordPressu se jmenují shodně ,,Příspěvky“ a přidávají se velmi podobně, jako běžné, statické stránky.

Líbí se Vám tento článek?

Pokud se Vám naše články líbí, není nic lehčího, než se přihlásit k jejich odběru. Nebudeme Vás spamovat a můžete se kdykoliv odhlásit na 1 kliknutí

    Jednatel, IT

    Internet a jeho kouzlo jsem objevil v roce 1998, kdy ještě neexistovaly vyhledávače. Od té doby mě živí a fascinuje zároveň. Pokud se mě zeptáte na cokoliv z oblasti vývoje a provozu online projektů, fungování vyhledávačů, internetové reklamy či obecně principů online podnikání, je velká šance že vám správně odpovím mnohem dřív než Google.