Úvodní fotografie k článku "Zapojte video do své prezentace, jeho síla už se nedá ignorovat"

Zapojte video do své prezentace, jeho síla už se nedá ignorovat

Doba čtení: 5 min

Video může být jedním z efektivní nástrojů, která vám pomohou ustát nadcházející ekonomickou situaci. Proč zrovna video? Protože to je aktuálně (ve spojení se sociálními sítěmi) nejsilnější komunikační kanál. A vy budete muset začít lépe komunikovat.

Video se stalo poměrně rychle motorem obsahového marketingu. Určuje trendy, má vysokou oblibu a jeho sledovanost láme rekordy. Ve spojení se sociálními sítěmi se z videa stal nesmírně úspěšný marketingový kanál. Přináší obrovské množství zábavných a hudebních pořadů, návodů, recenzí, sportovních záznamů, prezentací, názorů, přednášek, archivních pořadů, nebo zajímavých dokumentů. Videa zaplavila weby, mobilní telefony, e-shopy i dříve statické reklamní plochy.

Video má větší sílu než si dokážete představit

Víte, kdo byli The Buggles? Byla to britská skupina, která přibližně před 40 lety vytvořila úspěšný singl Video Killed the Radio Star. Video k tomuto singlu se stalo 1. srpna 1981 vůbec prvním videem vysílaným na stanici MTV. Přestože byla skupina s přestávkami aktivní pouhých 10 let, nikdo už jim toto prvenství nevezme. Kapela měla ohromující úspěch a pouhým jedním singlem a videem dobyla téměř celý svět.

The Buggles - Video Killed the Radio Star

V písni „Video Kill The Radio Star“ bylo ale ještě něco navíc. Ukrývala poselství, vizi, predikci budoucího vývoje. Sami muzikanti nemohli tušit, že v roce 2020 budou videa (i díky sociálním sítím) jedním z nejvlivnějších nástrojů v oblasti zábavy, veřejného mínění, ve sféře informací, a že budou zásadním způsobem ovlivňovat každodenně životy stovek milionů lidí.

Video a sociální sítě – spojenectví silných

Sociální sítě tak, jak je známe dnes (nebo jsme je znali pár let zpět), začaly vznikat až v novém tisíciletí.

2002 – Lidé.cz, Líbímseti.cz
2003 – MySpace, LinkedIn
2004 – Facebook
2005 – Spolužáci.cz, YouTube
2006 – Twitter
2007 – Tumblr
2010 – Instagram
2011 – WeChat

Timeline založení sociálních sítí

Plodné byly zejména roky 2004 a 2005. Nejprve si přiblížíme situaci na YouTube, a později se podíváme, jak s videem pracuje Facebook respektive jak video pracuje s Facebookem. Server YouTube je největším video služba s největším množstvím video dat. Představit si to je téměř nemožné, ale zkusíme to alespoň s několika číselnými údaji.

 • Každou vteřinu se na YouTube nahraje 2,4 GB videa.
 • Každou minutu se na YouTube nahraje 500 hodin videa.
 • Denně je zhlédnuta 1 miliarda hodin videí / 5 miliard videí.
 • Ročně zaberou videa na YouTube prostor o velikosti 76 PB (Petabytes, 1 PB = 1000 Terabyte).
 • YouTube má 2 miliardy aktivních měsíčních uživatelů.
 • 70 % celkových zhlédnutí na mobilních telefonech! (ano mobily převzaly vládu nad digitálním obsahem, o čemž jsme psali zde)
 • Na YouTube je sdíleno více než 5 miliard videí.
 • Průměrná doba sledování YouTube obsahu je 40 minut (což je 50% roční nárůst!).
 • Všechna výše uvedená čísla každoročně stoupají!
YouTube GIF - tancovačka

Trocha ekonomiky pro notorické stahovače a obhajoba nákladů na PPC reklamy. Kdybyste si chtěli stáhnout celý YouTube pro offline sledování (s kompletní historií od roku 2005), potřebovali byste někam uschovat cca 1140 Petabajtů dat. Tj.  1.167.360 TB (Terabajtů), neboli byste si museli koupit 583.680 pevných disků o velikosti 2GB. A ty každé 3 roky kvůli poškození měnit. Jen za uskladnění takových dat byste teoreticky při ceně 2.000,- za 1 disk tedy zaplatili ročně cca 390 milionů korun (bez nákladů na lidské zdroje, softwarový vývoj, další hardware, elektřinu, atd).

Skvělé je, že dnes vám díky rozvoji technologií můžeme postavit takový Youtube třeba i my. Například Google Cloudu byste za uskladnění celého vlastního YouTube zaplatili cca 358 milionů korun ročně. Je tedy zřejmé, že podobný projekt je mimo možnosti běžného smrtelníka. Samozřejmě, dalších několik minimálně jednotek miliard korun ročně stojí provoz takového webu. O tom ale třeba někdy příště… 🙂

Ohromující čísla uvádí i Facebook:

 • 4 miliardy zhlédnutí videa denně
 • 500 milionů diváků sleduje denně na 100 milionů hodin videa
 • 65 % všech zobrazení videa přichází z mobilních telefonů
 • 85 % videí je zhlédnuto s vypnutým zvukem

Možná si vzpomenete na trochu šílenou písničku Gangnam Style od jihokorejského rapera PSY, která svého času (od července 2012) bořila internet a na vrcholu v počtu zhlédnutí vydržela neuvěřitelných 4,5 roku.

S pozicí jedničky se PSY loučil na čísle 2.894.020.107 zhlédnutí. Dnes je na čísle 3.845.317.925 zhlédnutí a patří mu celkově „až“ 7. místo.

PSY - Gangnam Style

PINKFONG - Baby Shark Dance

Korunu pro krále nejsledovanějšího videa na YouTube přebral Luis Fonsi s hitem Despacito, který má neuvěřitelných 7,041 miliard zhlédnutí! Možná ještě neuvěřitelněji vypadá zcela čerstvá informace z 3.11.2020 – videoklip k dětské písni „Baby Shark Dance“ překonal píseň Despacito a se 7.060.487.017 zhlédnutími se stal v současnosti nejúspěšnějším videem na YT/světě… to jsou čísla že? Dokážete si představit přepočet na peníze v podobě hodnoty vzniklého brandu?

Síla videa je v pohybu

Pokud si dáte na přípravě záležet, věnujete se scénáři a bude to dávat smysl, získáte nástroj, který dokáže perfektně prezentovat originální, autentický a smysluplný obsah. S videem získáváte moderní reprezentativní materiál, který můžete vybavit interaktivními prvky. Videa mají virální potenciál, dokáží zaujmout díky spojení pohyblivého vizuálu se zvukem. Proč?

Protože:

 • lidé raději koukají a poslouchají, než-li čtou,
 • video řekne více, než PR článek,
 • video tvoří snadno a rychle obraz o produktu/firmě/osobě/…,
 • onen obraz se tvoří kolem příběhů – a ty přenáší video snáze a lépe, než statické obrázky,
 • příběhy tvoří emoce a vyvolávají interakce,
 • video má větší šanci na vlastní život (sdílení, opětovná přehrání, …).

Aby toho nebylo málo, video má statisticky vyšší proklikovost než statické reklamy. Podle některých odborníků je přenos informací prostřednictvím videa snadnější a 10x rychlejší než při čtení.

Marketingové využití videa, čísla a fakta místo dojmů

Jak (a kde) správně zapojit video do reklamy, si ukážeme v dalším blogovém článku, který bude volně navazovat. Takže přistoupíme k číslům a faktům:

Více než 72 % uživatelů tvrdí, že upřednostňují video před textovým obsahem a uvítali by více pohyblivých vizuálních prvků na webových stránkách firem.

Průměrný uživatel stráví na webu s videem o 88 % více času než na statické webové stránce.

Po zhlédnutí instruktážního nebo vysvětlujícího videa si 69 % zákazníků koupilo software nebo aplikaci a až 81 % zákazníků zakoupilo produkt nebo službu. Video je jedinečným nástrojem, kterým ovlivníte nákupní chování ve svůj prospěch.

Podle průzkumů se dnes 81 % veškerých společností v marketingové komunikaci spoléhá na video.

Video sklízí úspěchy i v rámci nákupního procesu v B2B segmentu. Celkem 75 % ředitelů, manažerů a dalších pracovníků v řídících pozicích si alespoň jednou týdně prohlédne video nové nabídky.

75 % pracovníků v řídících pozicích si prohlíží videa s novými nabídkami a 65 % z nich následně navštíví webovou stránku příslušného prodejce, a to i po delším časovém odstupu. Díky videím si informace lépe pamatujeme, a tak zůstane nabídka v paměti uložená dlouhodobě.

V tomto ohledu funguje video jednoduše lépe, než statické obrázky.

Popřemýšlejte o tom
I Joey si myslí, že byste o tom měli popřemýšlet

Moderní technologie pomáhají videu na vrchol

Videa zvýšila svou kvalitu zobrazení (FullHD, 4K, 8K, vysoký bitrate, vícekanálový zvuk, možnost 3D, virtuální nebo rozšířené reality, …). Nové formáty dokáží udržet velikost videí v rozumných mezích. Připojení k internetu se zrychlilo oproti začátku milénia doslova neuvěřitelně. Prohlížeče (zejména ty mobilní) se rovněž posunuly mimořádně kupředu. Technologie pro tvorbu videa mají mnohonásobně vyšší výkon a pořizují se za mnohem nižší náklady. Točí se často přes mobilní telefony. Obdobné je to s náklady na pořízení potřebné infrastruktury. Videu se otevřely dveře do světa internetu, do vašeho telefonu a do vašeho každodenního života.

Zásadní roli zde hraje samozřejmě YouTube a sociální sítě. Především Instagram a Facebook. YouTube byl od počátku stavěn jako „web pro videa“ (dnes už je považován za plnohodnotnou sociální síť), Facebook vytvořil prostor pro sledování videí pod názvem Watch. Pokud vám to nic neříká, nenechte se zmýlit. V novém vizuálu Facebooku má totiž Watch své čestné místo hned vedle ikonky Hlavní stránka, která zobrazuje vaši zeď.

Facebook Watch se dostal na 2. nejvýznamnější pozici

Instagram šel ještě dál a spustil vlastní televizi – IGTV. Populární Stories (která zobrazují 15s videa) byla mnoha influencerům malá a Instagram se jim rozhodl vyhovět touto cestou. Do instagramové televize můžete nahrávat hodiny a hodiny video obsahu. A jak víme, trendy dnes určují sociální sítě, bez ohledu na to, jaký k nim máte vztah.

Tvořit videa, nebo netvořit videa?

V roce 2019 překročil objem obsahu v Instagram Stories objem obsahu v běžném instagramovém feedu. A jistě vám neuniklo, že videa (ve většině ze selfie kamery, bez dlouhých příprav) tvoří ve Stories většinu.

Ale… co do interakcí, zatím ještě stále fungují lépe obrázky. Je to ovšem velmi individuální, záleží na vašem cílovém publiku a na atraktivitě příspěvku. Chce to testovat, testovat, a ještě jednou testovat.

Vertikální video již dávno není zločin. Podle Socialbakers mají vertikální videa dokonce větší % tzv. dokoukání než videa horizontální). Hodně prostoru jsme věnovali sítím, ale představte si účinnost videí na vlastním webu, v rámci zákaznického servisu, při tvorbě vašeho blogu, atd. Pokud chcete tvořit příběhy, budit emoce a dát vaší (sebe)prezentaci nový a moderní směr, video je správný a dokonce nezbytný krok.

Pusťte se do videí!

V následujícím článku, který navazuje na oblíbenost & nezbytnost videa, se podíváme na různé reklamní formáty videa a možnosti prezentace videa na internetu. Neopomeneme samozřejmě ani čísla, která dodávají videu na důvěře.  A v některém dalším blogovém příspěvku se podíváme na tvorbu videí z praktického hlediska.

Líbí se Vám tento článek?

Pokud se Vám naše články líbí, není nic lehčího, než se přihlásit k jejich odběru. Nebudeme Vás spamovat a můžete se kdykoliv odhlásit na 1 kliknutí

  Marketingový specialista

  Fanoušek win-win marketingu, moderních technologií, sociálních sítí (jak kdy), rockové hudby, přítelkyně Aničky, dcerky Ley, hokejových Devils a fotbalové Slavie.🟥⬜️