Návod na vložení videa do webových stránek. Pokud chcete použít na svém webu video, nemusíte jej umísťovat do svého úložiště. Je lepší využít některou ze specializovaných služeb pro hostování videa, jako například Vimeo.com či Youtube.com.
Zajistíte si tím přístup k řadě výhod, které na vlastním hostingu jednoduše nedocílíte. Zejména jde o optimalizaci zaměřenou na přehrávání videa v různých platformách, zařízeních a s různou rychlostí internetu. Docílíte například toho, že se i uživatelům s pomalejším připojení zobrazí video plynule, i když třeba v nižší kvalitě obrazu.
Jednoduchá charakteristika služby Vimeo: základní účet služby Vimeo je stejně jako Youtube zdarma. V placené verzi nabízí sledování videí bez reklam. Nestane se vám tedy, že po ukončení videa se objeví na vašem webu reklama vašeho konkurenta. Umožňuje mnohem vyšší kvalitu videa než Youtube. Limity má pouze v objemu nahrávání za týden podle zvoleného účtu. U vyšší verze placené služby nemá limitovaný úložný prostor.
V tomto návodu si ukážeme jak nahrát video na službu Vimeo.com. Jak video nastavit, aby obsahovalo jen ty ovládací prvky, které chcete. Prvním krokem je přihlášení se na Vimeo.com a založení účtu, pokud ho nemáte. Založení účtu je zdarma a jedná se o standardní postup, který znáte z prostředí internetu.
Po založení účtu je ihned možné nahrávat videa. Ještě předtím je ale doporučujeme nastavit na Vimeu svůj profil.
https://vimeo.com/settings/profile/general
Můžete zde vyplnit údaje o své firmě a zejména vložit logo, které se bude u videa zobrazovat. Doporučujeme s ohledem na budování značky.
Nahrání videa na Vimeo
Nahrání nového videa na Vimeo je velmi jednoduché, stačí kliknout na tlačítko
+New video
Tlačítko najdete na různých místech např. v levém menu či vedle ikony profilu.
Po kliknutí na tlačítko „New video“ se zobrazí volba, ve které vyberte – Upload video
Vyberte video z vašeho počítače. Pokud máte stejné video v různé kvalitě, tak nahrajte to nejkvalitnější.
Nahrávání videa může trvat i několik desítek minut, záleží na velikosti souboru a rychlosti připojení k internetu:
Výběr videa
Po nahrání videa na Vimeo je vhodné nastavit jeho vzhled. Možnosti nastavení jsou rozsáhlé, jen některé nejsou dostupné ve verzi zdarma. Jedná se zejména o nastavení ovládacích prvků přehrávače. Například o schování loga Vimeo, nebo možnost skrytí lišty s ovládáním přehrávání, což je vhodné pro videa přehrávaná na pozadí webu.
Nastavení videí naleznete v levém menu pod položkou „Videos“. Videa je možné pro větší přehlednost třídit do složek. Pro úpravu a nastavení videa stačí kliknout na konkrétní video v přehledu.
Základní nastavení
Prvním krokem je vyplnění názvu videa (Title) a jeho popis (Description). Popis není povinný, ale je vhodné ho vyplnit pokud chcete video sdílet například na sociálních sítích.
Nezapomeňte zkontrolovat tzv. Thumbnail – jedná se o obrázek, který je zobrazen v přehrávači dokud se video nepustí. Obrázek můžete změnit volbou – „Edit thumbnail“ . Je možné nahrát vlastní obrázek – volba „Upload„, nebo vybrat obrázek z videa – „Select from video„.
Možnosti nastavení vzhledu videa (přehrávače)
Všechny možnosti nastavení jsou viditelné, ale některá z nich nejsou dostupná pro účty zdarma. Není možné je upravit, nebo uložit a slouží jako ukázka možné funkcionality.
Jedná se zejména o nastavení ovládacích prvků přehrávače, kdy v základní verzi nejde nic měnit.
Pro zobrazení videa na webu je nejdůležitější část nastavení nazvaná „Embed„. Právě zde se vyplatí mít rozšířený účet.
Pokud chceme video přehrávat na pozadí, je vhodné všechny ovládací prvky a loga vypnout, aby nerušila uživatelský dojem.
Interaktivní prvky ve videu
Pokud video nebude na pozadí, ale má být součástí obsahu, je možné do něj přidat některé interaktivní prvky, které mohou pomoci získat nové zákazníky. Opět je ale potřeba mít na Vimeu rozšířený účet PLUS a pro některé funkce (jako je např. sbírání emailů) je potřeba účet PRO. Ten vám umožní využít Vimeo naplno.
Užitečné je třeba možnost nastavit tzv. „End screen“ – zde můžete přidat zprávu, kterou uvidí uživatel po shlédnutí videa a jde sem přidat i tlačítko s libovolným odkazem.
Do videa jdou přidat „karty“ s odkazy na nějaký konkrétní obsah a pracovat s nimi ve vhodném momentě, nebo můžete video rozdělit do kapitol na které jde odkazovat. Vhodné využití například pro nápovědy a návody.
Posledním krokem po veškerém nastavení je přidání videa na web. Existuje několik možných způsobů, z nichž nejjednodušší je vložení videa pomocí vizuálního editoru. Používáme jej například v našich WordPress webech. Druhou možností je vložení pomocí „Embed code“ – tento kód získáte na záložce nastavení – „Embed“ a kliknutím na tlačítko „Embed code„. Výsledný kód vypadá takto:
<iframe src="https://player.vimeo.com/video/351167698" width="640" height="360" frameborder="0" allow="autoplay; fullscreen" allowfullscreen></iframe>
Tento kód vložíte do html kódu stránky a video se zobrazí přímo v obsahu. Pokud se vám tento článek líbí nebo může někomu pomoci, můžete jej „Sdílet“ nebo podpořit tlačítkem „To se mi líbí„.