fbpx
Úvodní fotografie k blogovému článku "Video reklama - budování povědomí, které se vyplatí"

Video reklama: digitální prezentace, která dělá peníze

Doba čtení: 6 min

Bezprecedentní ekonomická turbulence dorazila i k nám. Je zde, vytrvale přetrvává a nikdo neví, kdy skončí. Naplno se ukazuje nutnost digitalizace a související digitální firemní prezentace. V podstatě nejen firemní, protože v implementaci digitálních dovedností zaostává i státní správa nebo neziskový sektor.

Digitální komunikace firmy začíná webem a pokračuje na dostupných marketingových a komunikačních platformách. Mezi ně patří bezesporu sociální sítě, Google, YouTube, Facebook a v českých končinách silně zakořeněný vyhledavač Seznam. Jaká je role videa a video reklamy? Jde momentálně o nejsilnější komunikační formát. Sice něco stojí, ale umí také dost vydělat.

Proč je video stále oblíbenějším a úspěšnějším reklamním formátem?

Argumentaci jsme se už věnovali, ale kdo by si rád osvěžil paměť může se podívat i na předcházející článek „Zapojte video do své prezentace, jeho síla už se nedá ignorovat“.

Krátce můžeme shrnout výhody videa takto:

 • Nástroj, který pohodlně prezentuje originální, autentický a smysluplný obsah
 • Moderní reprezentativní materiál s virálním potenciálem
 • Spojení pohybu se zvukem je účinnější a zábavnější, než text
 • Spontánně vytváří emoce a příběhy, které podněcují interakce
 • Má statisticky větší potenciál interakcí než statické reklamy
 • Video je „vizitka firmy“ a hraje důležitou roli v nákupním procesu zákazníka.

Víte, že 60 % z celkového objemu internetového provozu jsou videa? 😲
Proč se videu daří jako reklamnímu formátu? Ze dvou (třech) hlavních důvodů:

3 základní příčiny rostoucí obliby videa/videoreklamy

1/ Video řekne více informací ryhleji než hustě popsaná stránka A4. Víte, že 4 z 5 lidí se raději podívají na video, než aby si o produktu/službě něco přečetli? Tvorba videa je dnes poměrně jednoduchá. Nepotřebujete ani vlastní studio. Parádu uděláte i se smartphonem a volně stažitelnými aplikacemi pro úpravu videa.

Existuje celá řada fotobank, které rozšířily své služby o videa. Jsou jimi např. Pexels, Pixabay, Shutterstock. Pro svoji tvorbu můžete využít vedle animací například i reálné videopozadí. Pokud vám chybí správné prostředí a postavy, které by videu dodaly osobní rozměr, může se uchýlit k programům jako Doodly, Powtoon nebo Canva. Umožňují vytvářet animovaná videa. Video, které bude prezentovat vaši činnost, pak může vypadat třeba jako to naše, kde vysvětlujeme postup při tvorbě webu:

2/ Ještě důležitější je dynamický rozvoj prostoru, kde je možné video umístit. Vyskakuje na nás v dopravních prostředcích, městských budovách, mobilních telefonech, v čekárnách u doktora, nebo v chytrých televizích. A co takhle osm minut dlouhé reklamní bloky v televizním prime-time? Miliardy videí jsou k dispozici třeba jen na YouTube, reklama před videem, po videu, vedle videa, pod videem. Vyskakující okna s reklamou, videa uprostřed článků.

Díky tomu je (a to by se dalo označit jako 3/ důvod) reklamní prostor dostupnější a propagaci videa si může dovolit mnohem více uživatelů/firem/podnikatelů.

Bod 1) Tvořit video je dnes mnohem jednodušší
Bod 2) Míst, kde může být vaše reklama, exponenciálně narostlo

Jednodušší tvorba, více možností umístění reklamy, její dostupnost.

Bod 3) Reklama je dnes dostupnější

Jak konkrétně využít video v propagaci?

Nahrajte jej na svůj YouTube nebo Vimeo kanál. Podělte se o něj na svém blogu, umístěte ho na sociální sítě, pošlete ho do světa v newsletteru. Nebudeme si nic nalhávat – každé video není „virální. Podle průzkumu nedosáhne 88,4 % videí na YouTube ani na 1000 zhlédnutí. To je asi 4,42 miliardy neúspěšných videí! V takovém případě může pomoci placená propagace.

Umožní rychleji dosáhnout odpovídajícího zájmu. Obdržíte informace o počtu zhlédnutí, zobrazení, konverzních prokliků, zjistíte počet lidí, kteří viděli 100/75/50/25 % videa, míru udržení publika, strukturu sledujících. S těmito informacemi můžete strategicky pracovat. A to vše z vámi předem vybraného publika.

Pokud máte raději hrubá čísla, podíváme se na příklad:

 • U 7 z 10 spotřebitelů má video rozhodující vliv na nákup
 • Video má o 135 % vyšší dosah, než statický příspěvek
 • Video reklamě obecně důvěřuje téměř 40 % lidí
 • Oproti statickému obrázku přináší video 139% nárůst vybavení si značky

Máte produkty a služby, které jsou spojeny s dětmi? Auto/moto? DIY návody? Tak můžete přesně zacílit na konkrétní publika, tj. na maminky, motoristy a kutily. Tvoříte vzdělávací, instruktážní a popisná videa? YouTube je vlastně 2. největší vyhledavač na světě a manuály či návody tam hledá kde kdo. Podobně můžete využít sociální sítě. Dělejte videa, i jejich prostřednictvím šíříte svůj brand a povědomí o produktech a službách.

Tvořte obsah, vyberte správný formát reklamy a propagujte svá videa (via thebalancesmb.com)

Jaká jsou nejvhodnější místa pro vaši video reklamu?

Video reklama na YouTube

YouTube nabízí nejširší možnosti uplatnění reklamy (a nemusí se jednat přímo o videa, může jít i o reklamu, která se ve videích zobrazuje). Podíváme se hlavně na video reklamu. O překryvných či obsahových reklamách si povíme jindy. Síla YouTube je umocněna možností propagace videí na partnerských webech společnosti Google.

Na YouTube můžete využít 6 různých formátů pro umístění video reklamy. Jedná se o:

 • Přeskočitelné reklamy in-stream – reklamy před, během či po jiném videu, po 5 vteřinách je možné je přeskočit.
 • Nepřeskočitelné reklamy in-stream – umístění stejné, délka až 15s, uživatel zde ale nemá možnost reklamu přeskočit.
 • Reklamy video discovery – reklama se zobrazuje mezi souvisejícími videi, mezi vyhledávanými výsledky a také na domovské stránce.
 • Mikrospoty – video je omezeno pouhými 6 vteřinami, nedá se ale přeskočit a může být přehráno před, během či po konci videa.
 • Reklamy out-stream – pouze na mobilu, spouštěné beze zvuku a mimo YouTube – out-stream reklamy využívají weby a aplikace partnerů Google, zobrazují se jako bannery a zvuk může aktivovat pouze uživatel.
 • Reklamy masthead – v překladu tiráž nebo stěžeň vystihuje umístění této reklamy. Je totiž hned v horní části domovské stránky Youtube. Rezervovat toto místo jde pouze prostřednictvím prodejce Google (s čímž vám samozřejmě umíme pomoci 😊 ).

Kdy, jak a komu se reklamy zobrazí, za co budete platit a k čemu je daný formát vhodný, hezky vysvětluje přímo Google na své stránce podpory.

Formáty YouTube video reklamy

Video reklama na Seznamu

Seznam na to jde velmi podobnou cestou, jako YouTube. I názvy reklam si jsou podobné:

Instream
– Přeskočitelný a nepřeskočitelný videospot
– Bumper (~ Microspot)

Outstream
– homepage Seznamu, Novinky.cz (~ partnerský web)

Formáty video reklamy na Seznamu

Seznamu se v Čechách nedá upřít jedna věc – jeho postavení ve vztahu ke Google je poměrně silné. 30 % vyhledávání v ČR probíhá stále na Seznamu. A i když už na Seznamu lidé přímo nehledají, funguje jim jako úvodní/domovská stránka internetového prohlížeče, kde se samozřejmě reklama, včetně video reklamy, zobrazuje.

Podle průzkumu navíc dokáží videa umístěná na serverech Seznamu oslovit až 80 % českých internetových uživatelů měsíčně. To je po televizních stanicích Nova, Prima a ČT krásný 4. nejlepší výsledek ze všech. V těsném závěsu za Seznamem je Facebook a YouTube. V ČR jsme v tomto zkrátka unikátní.

Seznam poskytuje téměř 100 milionů instream video impresí měsíčně. A k tomu další stovky milionů v rámci outstream formátů. To je opravdu spousta místa. Po vzoru YouTube disponuje i Seznam přehledným průvodcem video reklamou.

Video reklama na sociálních sítích

Pokud to ještě nevíte, něčeho se pevně chyťte. Facebook dnes zobrazuje lehce přes 5 % organického obsahu, Instagram se drží nad 20 %, ale klesající trend je jasný. Co to znamená? Váš neplacený příspěvek se dostane organicky tak k jednomu člověku z 20 (FB), potažmo jednomu z 5 (IG) fanoušků. Sociální sítě už poměrně nahlas říkají: „Chcete být vidět? Plaťte!“.

Facebook i Instagram se kvůli videu, a kvůli tomu, že většina přístupů je z mobilních zařízení poměrně změnily. Přizpůsobily se trendu a pro zobrazování videí vytvořily speciální místa.

Facebook Marketplace Oddíl prozkoumat na Instagramu Facebook & Instagram & Messenger Stories Instreamová videa pro FB videa ve vyhledávání Audience network – – … Facebook Watch a Instagram TV

Formáty video reklamy na Facebooku a Instagramu

Ve Správci reklam (Facebook Ads Manager) máte dokonce možnost si v jednoduchém template editoru vytvořit video. Přímo ve správci reklam můžete pohodlně zacílit například pouze na formát Instagram Stories. Pokud ovšem cítíte, že se vaše cílová skupina nachází právě tam.

Poměrně vysoké popularitě se u nás těší síť Twitter. Prozatím ovšem pouze v poměrně úzké skupině uživatelů. Česká republika a zejména její podnikatelské prostředí bude muset do Twitteru dozrát. Nabízí ale velmi zajímavé (a u jiných sítí nepoužívané) formáty reklamy a placeného partnerství, stejně jako sofistikované cílení.

Forma propagace ve Stories

Reklamní kampaně na YouTube, Seznamu, Facebooku, Instagramu (ale i na Twitteru, Bingu, platformě AdForm, ve zbožových porovnávačích) jsou už mnoho let náš denní chleba – rádi vás o tom přesvědčíme.

Jak na správné nastavení reklam v jednotlivých kanálech, čemu se vyhnout, co naopak neopomenout…
Tomu se budeme brzy věnovat v samostatném článku na našem blogu.

Nebojte se video reklamy

Obavy z velké finanční zátěže nejsou úplně na místě. I video reklama se dá udělat tak, aby poměr cena/výkon odpovídal očekávání. Pokud je video kvalitní a zaujme, správným nastavením se podpoří šíření obecného povědomí, ale zvýší se také návštěvnost webu, poptávky a samozřejmě i prodeje.

Když jsme realizovali  video kampaň pro společnosti ACI, také jsme poměrně pracně modelovali rozpočty vs. vývoj kampaně. Zlom nastal ve chvíli, kdy jsme (skrze nastavení pokročilé analytiky) zjistili, že původně čistá image-brandová kampaň na povědomí, generuje nejen návštěvnost, lajky, komentáře, sdílení, shlédnutí, prokliky na web, má velmi (skutečně nadstandardně) vysoké procento dokoukání videí až do konce… ale hlavně… k tomu všemu přišly prokliky až do e-shopu. A v e-shopu pak tito uživatelé, kteří přišli z videa, udělali takovou tržbu, že pokryli náklady kampaně.

Image video reklama pro ACI

A kdo by nechtěl reklamu zadarmo a navíc v takovém rozsahu, že? Prezentujte svou firmu, budujte povědomí, vryjte se lidem do paměti a dejte jim důvod, aby si pro nákup zboží nebo služeb vybrali právě vás.

Pokud byste uvažovali o profesionálním řešení vašeho marketingu, zde jsou kontakty na SEMTIX . A pokud se vám článek líbil, nezapomeňte na sdílení nebo Like. 🙂 . Děkuji.

Líbí se Vám tento článek?

Pokud se Vám naše články líbí, není nic lehčího, než se přihlásit k jejich odběru. Nebudeme Vás spamovat a můžete se kdykoliv odhlásit na 1 kliknutí

  Marketingový specialista

  Fanoušek win-win marketingu, moderních technologií, sociálních sítí (jak kdy), rockové hudby, přítelkyně Aničky, dcerky Ley, hokejových Devils a fotbalové Slavie.🟥⬜️