Až na drobné výjimky tvoříme weby v redakčním systému WordPress. Většinou se klient rozhodne pro managed webhosting u nás. Někdy ale využije stávajícího poskytovatele webhostingu (například z důvodů, že má na roky předplaceno, nebo díky dobré zkušenosti, osobním vazbám, atd). Při přechodu z jiných webových řešení mohou ale některé správce webů potkat věci, které se u hostingu jejich webů dříve nestávaly. Mohou být poměrně překvapivé. Rozhodli jsme se proto poukázat na nejčastější problémy, na které by se měl majitel WordPress a jeho správce webu připravit. V článku chceme také vysvětlit rozdíl mezi ,,webhostingem“ a ,,managed webhostingem“. Jde o zásadní informace důležité před rozhodnutím o výběru řešení.
1) Nový web je mnohem zajímavější… i pro hackery
WordPress je fenomén – na jehož technologii běží již desítky procent webů na světě (viz naše případová studie). Spolu s popularitou ale nastává menší problém – díky možnosti automatizace se nový web na WordPress platformě dříve či později dostane do hledáčku hackerů. Black-hat SEO ,,specialistů“ kteří touží po jediném – použít váš web jako část webové farmy pro zpětné odkazy (p*rno, v*agra a další), nebo přímo pro přesměrování návštěvnosti na cizí weby. Může to fungovat do té doby než si toho všimnete, nebo než váš web vyhledávače jako Google nebo Seznam vyindexují a zůstanete bez návštěvnosti. Web, který měl klient dříve, hackery moc nezajímal. Vytvořit software pro hacknutí Worpress řešení (tj. cca třetiny internetu) je zajímavější a ekonomicky efektivnější, než se pokoušet prolomit redakční systém neznámého českého tvůrce webů. Střední doba hacknutí neaktualizovaného webu byla desítky let, nyní je to už několik týdnů. Jak se říká „není to osobní, jde jim jen o prachy„.
V čem je tedy rozdíl mezi starým a novým řešením?
- WordPress musíte aktualizovat. Přiznejme si ale, že se aktualizaci libovolného redakčního systému stejně nevyhne žádný zodpovědný webmaster. Je nezbytné aktualizovat systémy tak, jak v čase postupuje vývoj technologie. A ten jde opravdu rychle. Rychle rostou i možnosti WordPressu a jeho vývoj.
- Ujistěte se, že vám fungují zálohy. Že váš stávající webhosting fungoval 10 let neznamená, že nepotřebujete zálohování. Nikdy nevíte co se může stát. Mít zálohu vlastního webu je poměrně dobrá ochrana investice, kterou jste do webu vložili.
- Budete potřebovat znalosti nebo podporu. WordPress platforma je skvělá a zvládnete sami spoustu úkonů co jste už třeba museli platit. Pro obsluhu systému se ale budete muset základy WordPressu naučit, nebo potřebujete mít po ruce někoho, kdo vám v případě potíží pomůže. Stejně jako se občas nepovede aktualizace Windows, se občas nemusí povést aktualizace WordPress webu. A je velký rozdíl, jestli nejde fanouškovský web, nebo firemní prezentace, kam majitelé denně posílají návštěvnost za tisíce korun.
2) Váš web bude nyní mnohem větší
Typický klient, který si od nás nechává vytvořit nový web například neměl mobilní verzi webu. I se zachováním stejného množství obsahu bude váš nový web na WordPress fyzicky mnohem větší, než dříve. Důvod je ten, že každý obrázek (u produktu jen tak vložený na stránce) se na webhostingu vygeneruje pro všechna možná rozlišení. Celkový počet souborů závisí na grafické šabloně, kterou použijete, ale není výjimkou, kdy jediný obrázek má i 20 různých velikostí. U 5000 originálních obrázků naroste obsah na 100.000 obrázků. Další desítky tisíc souborů dokáže vytvořit doplněk, který tzv. kešuje web (zrychlí jej tím, že si stránky či jejich části předpočítá a uloží na disk jako statické soubory). Velikost průměrné webové prezentace má u nás od 1-5GB, rovnou tedy můžete zapomenout na nejlevnější webhosting (s maximem např 1GB), který (datově poměrně nafouknutý WordPress) prostě nesplňuje. Vezměte si fakt, že tato data potřebuje váš webhosting zálohovat a jste na násobku tohoto prostoru (inkrementální zálohy okolo 10GB, plné zálohy i 100GB měsíčně pro větší web). Že máte neomezený webhosting? Ale kdepak :-) . Mrkněte se například sem – limit více než 300.000 souborů splňuje celá řada našich klientů. Ani neomezený webhosting není úplně neomezený, viz dále.
V čem je tedy rozdíl mezi starým a novým řešením?
- Podívejte se, co máte v parametrech webhostingu a pro bezproblémový chod stránek bude případně potřeba zvednout tarif.
3) Za stejné peníze bude váš webhosting možná mnohem pomalejší
Náš webhosting stojí 399,- měsíčně a není nejlevnější. Je to mj. dáno tím, že uživatele neomezujeme ani množstvím souborů, které na hosting můžou nahrát, ani množstvím procesů, které jim webhosting přidělí. Pro technicky neznalé – proces je program, který se stará o zobrazení 1 konkrétní stránky webu, nebo načtení některé její části (obrázek, Javascript). Váš nový web je také obvykle responsivní, více multimediální a jednoduše modernější. To mimo jiného znamená, že se současně s webem může načítat i několik desítek souborů (obrázky, ikony, loga, Javascript, písma na míru – fonty – atd.). Například nízko nákladové webhostingy mají sice vše neomezeno, ale nabízejí např. maximálně 3-5 procesů najednou (což je něco, co je často velmi pečlivě zachumláno v podmínkách). Jinými slovy, ve stejnou dobu můžete načíst (například) 1 stránku, 2 obrázky, 2 Javascript soubory, a limit 5 procesů je vyčerpán. Za předpokladu, že se váš web načítá například 2 vteřiny (a tedy na 2 vteřiny vytíží všech 5 procesů), je nutné si položit otázku, co se u takového neomezeného webhostingu stane když:
- na váš web přijdou naráz 2 uživatelé
- nebo se přidá Google, který velké weby ,,sjíždí“ a indexuje na denní bázi
- na web přijde každou vteřinu překvapivý uživatel z Vietnamu (Barmy, Číny, Pakistánu…) a chce se přihlásit do administrace webu (a není to zpravidla majitel webu na dovolené)
- spustíte reklamní kampaň na Facebooku, a na web najednou dorazí desítky lidí
- začne vás skenovat některý z dalších cca 4500 známých robotů, které nedělají nic jiného, než že lezou po webu a zatěžují kapacitu
Odpověď je jednoduchá – čím více bude uživatelů (=lidí či robotů) na webu v jednom okamžiku, tím déle bude čekat ten, kdo přišel poslední. V případě velmi levných hostingů klidně i desítky vteřin, nebo do tzv. timeoutu, kdy se uživateli objeví místo vašeho webu chybové hlášení. To zamrzí speciálně, pokud si za návštěvnost platíte za proklik v rámci nějaké kampaně. Podívejte se na nabídky typických webhostingů (a další informace) a odpovězte si sami, k čemu je vám datově neomezený webhosting, když mnohdy dokáže obsloužit maximálně 1 člověka/robota naráz:
- https://www.cesky-hosting.cz/webhosting/parametry-webhostingu/
- https://www.active24.cz/webhosting/porovnani-parametru
- https://www.zive.cz/poradna/webhosting—php-procesy/sc-20-cq-626733/default.aspx?consultanswers=1
- https://diskuse.jakpsatweb.cz/?action=vthread&forum=6&topic=149077
- https://www.wpmax.cz/webhosting-funguje-dulezite-parametry/
Pokud jste četli pozorně až sem, pak vám jistě dojde, že u WordPress webů je poměr robotů a lidí daleko vyšší, než v případě jiného systému – jednoduše řečeno, provoz WordPress je v běžném případě o dost náročnější na hardwarové prostředky.
V čem je tedy rozdíl mezi starým a novým řešením?
- Ideálně potřebujete mít jistotu, že na web chodí reálně jen lidé a ,,přínosní“ roboti (Googlebot, BingBot, SeznamBot atd..)
- Je vhodné mít na webu implementovaný firewall (např. OWASP)
- Chce to alespoň občas aktivně sledovat a blokovat přístupy, které se snaží jen o prolomení webu
- Musíte se podívat, jaké máte podmínky webhostingu, a v případě nízkého počtu procesů navýšit tarif (ideálně 10+ procesů naráz, aby průměrný web nebyl přibržděný)
4) Někdy musíte k provozu webu využít i jiné služby
Moderní weby obsahují velmi často video či hromady multimediálního obsahu. Například u videa máme zkušenost, že je maximálně NEVHODNÉ hostovat je z vlastního webhostingu přímo. Jednak to zabírá poměrně dost místa (které si platíte), ale o dost důležitější je, že video se návštěvníkům nemusí vůbec načíst. Důvod je ten, že video v plném rozlišení se všem návštěvníkům hned načítá v plném rozlišení. Takže např. u mobilních tarifů citelně ,,vyžíráte“ data (která jsou stále dost drahá). Za druhé, ne každý má 100Mbit přípojku a video se nestačí návštěvníkům načíst ani do doby, než z webu utečou. Pro videa tedy používáme placený tarif na Vimeo.com (od 8USD měsíčně), který video upravuje dle aktuálního rychlosti internetu uživatele. Proč ne Youtube? Protože součástí videa jsou na konci reklamy na konkurenci. Pokračovat můžeme dále – pro hosting obrázků a skriptů používáme CDN síť od Amazonu. Všechny tyto služby jsou jednoúčelové a pro daný účel jsou mnohem lepší, než typický webhosting.
V čem je tedy rozdíl mezi starým a novým řešením?
- Váš nový webmaster by měl web postupně optimalizovat směrem k rychlosti u všeho výše uvedeného
- Stojí to i nějaké peníze navíc (pokud nepočítáme jen nezbytný čas práce)
OK, a jak to děláme my, když jsme takoví chytráci?
Není v tom žádná magie. Nastává zde ale hlavní rozdíl mezi webhostingem, a managed webhostingem a důvodem, proč se snažíme přesvědčit klienty (zejména ty, kteří chtějí i internet marketing), aby si i webhosting nechali spravovat u nás.
Co tedy dostanete, pokud si od nás odnesete hotový web a použijete vlastní webhosting?
- Dostanete ZIP soubor, který obsahuje jak samotný web, tak databázi. V souboru wp-config.php si změníte nastavení databáze a web spustíte. Bohužel, nemůžeme na dálku garantovat okamžitou funkčnost v případě, že hosting má nastavení, které s WordPress koliduje.
- Od nás dostáváte konečný / na běžném hostingu odzkoušený produkt, který vám předáme a tím naše mise končí
- Pokud nemáte WordPress specialistu, jako doplňkovou službu za vás můžeme web nainstalovat kamkoliv (je to ale hodinově placená služba, naše sazba je 1.200 Kč / hodina)
- Řešení zálohování, bezpečnosti a rychlosti webu je už na vás, nebo si to můžete domluvit s kýmkoli, kdo WordPress platformě rozumí – třeba i s námi. Jedná se už o placenou službu.
Co dostanete u managed webhostingu od Semtix.cz?
- Samozřejmě, i v tomto případě ZIP soubor s webem, ten je stále váš, kdykoliv v aktuální verzi
- Profesionální webhosting hostovaný na cloudu Amazon AWS (které je téměř stejně drahé jako například Microsoft Azure, tedy nechutně drahé, ale prostě nám funguje a ušetříme spoustu času ještě dražších IT profesionálů, takže to ve finále je trochu jinak). S AWS máme 10 let zkušeností.
- Nejmodernější řešení (Apache 2.4, PHP 7.3, 7.4, HTTP/2 a další) .. ke dni vzniku tohoto článku.
- Roky vyvíjené řešení firewallu, které např. pozná, že se nejedná o majitele webu, ale hackera co chce ,,jen“ přístup do vaší administrace
- Funkční zálohy denní, týdenní i měsíční (až po dobu 6 měsíců). Využíváme profesionální zálohování na technologii AWS Backup.
- Webhostingové řešení bez omezení počtu současně běžících procesů. Velikost prostoru na 1 webu je technicky limitovaná jen vaší představivostí (resp. poslední limit na AWS je 1 EiB, tedy 1.000.000 TB, tedy poměrně hodně)
- Automatické využívání našich placených tarifů na Vimeo, Cloudfront a dalších v ceně (samostatně i desítky USD měsíčně).
- Užíváte si to s námi – jakmile víme o nové (ověřené) funkci, která např. zrychlí váš web, děláme vylepšení automaticky.
- To vše s férovou měsíční cenou odpovídající hodnotě cca půlhodiny práce internetového konzultanta.